2009 Feis Photos
September 22, 2009
2010 Feis Honoree Paddy McCarthy
July 15, 2010

Pipe Band Grade III

March, Strathspey, & Reel (2 Bands)
Judges: Piping-John L Bottomley, Paula Glendinning; Ensemble-Gordon A. Peters; Drumming-Donald K. Bell;
1. Saffron United PB Gr III 1-1-1-1
2. Roisin Dubh Irish PB 2-2-2-2

Pipe Band Grade IV

Medley (1 Bands)
Judges: Piping-John L Bottomley, Paula Glendinning; Ensemble-Gordon A. Peters; Drumming-Donald K. Bell;
1. Inis Fada Gaelic PB-4 1-1-1-1

Pipe Band Grade V

Quick March Medley (6 Bands)
Judges: Piping-John L Bottomley, Paula Glendinning; Ensemble-Gordon A. Peters; Drumming-Donald K. Bell;
1. Saffron United PB Gr V 2-2-2-1*
2. Roisin Dubh Irish PB V 1-1-1-6
3. Siol na h’Eireann Pipe Band 3-3-3-2
4. American Celtic Pipe Band 4-6-4-3
5. Inis Fada Gaelic PB-5 5-4-6-4
6. Glor Na Ngael Pipes & Drums 6-5-5-5

Piping Grade II

Piobaireachd (2 Competitors)
Judge: Paula Glendinning
1. Daniel Papa

2/4 March (2 Competitors)
Judge: John L Bottomley
1. Daniel Papa

Strathspey & Reel (2 Competitors)
Judge: Paula Glendinning
1. Daniel Papa

6/8 March (1 Competitor)
Judge: Gordon A. Peters
1. Michael Molloy

Piping Grade III

Piobaireachd (7 Competitors)
Judge: John L Bottomley
1. Robert W. O’Connor
2. Matthew Cornetto
3. Daniel P. Sprague
4. John J. McGrath
5. Colin Nisbet
6. Andrew Donlon

2/4 March (8 Competitors)
Judge: John L Bottomley
1. John J. McGrath
2. Andrew Donlon
3. Robert W. O’Connor
4. Padraig Ryan
5. Daniel P. Sprague
6. Robert Honor

Strathspey & Reel (8 Competitors)
Judge: Gordon A. Peters
1. John J. McGrath
2. Padraig Ryan
3. Robert Honor
4. Robert W. O’Connor
5. Daniel P. Sprague
6. Andrew Donlon

Piping Grade IV Sr

Piobaireachd Ground Only (8 Competitors)
Judge: Paula Glendinning
1. Tom DuBois
2. William Bochanowicz
3. John McCarthy
4. Glenn MacEwen
5. Sean Becker
6. James Felder

2/4 March (10 Competitors)
Judge: Gordon A. Peters
1. William Bochanowicz
2. Thomas Ryan
3. Tom DuBois
4. James Felder
5. Andy McEvoy
6. Bill McGee

Piping Grade IV Jr

Piobaireachd Ground Only (4 Competitors)
Judge: Paula Glendinning
1. Kurt Wichman
2. Jen Westphal
3. Alec Twibell

2/4 March (8 Competitors)
Judge: Gordon A. Peters
1. Colin Gimbel
2. Jen Westphal
3. Kevin McFadden
4. Kurt Wichman
5. Alec Twibell
6. James Elliott

Snare Gr 4 (John Murray Juvenile)

March (3 Competitors)
Judge: Donald K. Bell
1. Joseph Pagillo
2. Elizabeth Belmont